Vps, Vds, Bulut (Cloud). Konumuz Sanal Sunucu ?

Vps, Vds, Bulut (Cloud). Konumuz Sanal Sunucu ?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Sanal SunucuSanal sunucu alırken nelere dikkat etmeliyiz. Çok fazla çeşit olduğu için kafamız karışabilir. Vps Sunucu, Vds Sunucu, Bulut (Cloud) Sunucu olarak 3 kategoride detaylı anlatacağız.

Sanal Sunucu Nedir ?

Sanal sunucu basitçe fiziksel bir sunucunun paylaşımıdır. Dedicated sunucuda ki işlemci, bellek ve harddisk donanımlarının kullanıcılara istenilen ölçüde paylaştırılır. Paylaşılan özellikler ile sanal sunucuya istenilen işletim sistemi bağımsız ve diğer sunuculardan izole bir şekilde kurulur.

Vps Sunucu Nedir ?

Virtual Private Server anlamına gelir. Vps sunucu fiziksel sunucunun donanımlarının paylaştırılarak oluşturulan sanal makinalara verilen genel bir isimdir. Vps sunucuda payalaşılan kaynakları bir makina kullanmıyorsa diğer bir makina kullanabilir. Ortak kernel kullanarak sanal sunucu oluşturulur. OpenVZ , Virtuozzo gibi yazılımlar ile sanallaştırılır.

VDS Sunucu Nedir ?

Virtual Dedicated Server anlamına gelir. En önemli farkı paylaşımsız sunucu olmasıdır. Ana sunucudan tahsis edilen kaynaklar sadece bu sunucu için kullanılır. Vds sunucu sadece işletim sistemini değil ayrılan kaynakları da izole etmiş olur.Hiç bir şekilde ortak kernel kullanılmaz. Kurulan her vds sunucu kendi donanımsal ve yazılımsal kaynaklarına sahiptir. Vmware ESX, Kvm, Citrix en çok kullanılan sanallaştırma mimarileridir.

Cloud Server (Bulut Sunucu) Nedir ?

Bulut sunucu yada orjinal adı ile cloud server sanallaştırma da en üst seviyedir. Çünkü diğer sanallaştırma yapılarında tek bir fiziksel sunucu üzerinden kaynak paylaşımı yapar. Cloud server de ise bu kaynaklar farklı sunuculardan elde edilir, üstelik bu ana sunucuların aynı veri merkezinde olması da gerekmez. Bu sayede eğer fiziksel sunucuların her hangi biri arıza verse de bulut yapısı sayesinde sizin sunucunuz çalışmaya devam edecektir. Çünkü kaynakları birden fazla fiziksel sunucudan oluşturduğu bir havuzdan temin eder.

Cloud Server avantajları

  • Fiziksel sunucuların donanım arızalarından etkilenmez,
  • Uygun maliyetlerle kesintisiz sunucu alt yapısı,
  • İş sürekliliğinin bozulmamasını sağlar,
  • Yüksek performans ile çalışması,
  • Veri kaybı sorunlarını ortadan kaldırır.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir